MOKRE ZABAWY

1- "Co z tą wodą?"

Gromadzimy pojemniki do wody różnego kształtu, np. wysoką butelkę, szweroką wazę, słoik litrowy, szklanki (jako miarkę), wodę, lejek, miskę, kamienie, korek, wstążki, muszelki, kawałki drewienka, klocki.

Napełniamy szklanki wodą tak, by w każdej szklance było tyle samo wody. Następnie nalewamy wodę ze szklanek do naczyń o rożnym kształcie ( 1 szklanka do 1 naczynia).

Przyglądamy się poziomom wody i rozmawiamy o tym co widzimy. Wyciągamy wspólnie wnioski.

Następnie wlewamy wodę do miski, a dzieci wrzucają do niej różne przedmioty. Jednocześnie obserwują, które z nich toną, a które nie. Swobodnie wypowiadamy się na temat obserwacji.

                                         WIOSNA NA PARAPECIE

1- "Woda i słońce"

Przygotować 2 sadzonki, np. zielistki już ukorzenionej (sadzonki można pobrać z dużej rośliny), 2 doniczki, ziemię, wodę do podlewania, etykiety na wykałaczkach do włożenia do doniczek - jedna z rysunkiem kropli, druga z przekreśloną kroplą. Wspólnie ustalamy kolejność czynności i podział zadań.  Gdy rośliny będą posadzone, do jednej doniczki wkładamy etykietkę z kropką- ta roślina będzie podlewana, natomiast do drugiej- etykietke z przekreśloną kropką- ta roślina nie będzie podlewana. Dzieci codzienne obserwują rośliny. Po kilku dniach rysują swoje spotrzeżenia. (Rysunki podpisane mogą zbierać do swoich domowych teczek).

2- "Cebule i cebulki"

Przygotować różne rodzaje cebul (co mamy w domowym zapasie): spożywcze (białe, czerwone, żółte, duże, małe itp.), cebulki kwiatowe - różnej wielkości, kształtów. Wkładamy je do "zaczarowanego pudełka", dzieci za pomocą dotyku sprawdzają co jest w środku i próbują odgadnąć. Następnie wyjmują je i segregują wg koloru, wielkości. Przeliczają je, określają podobieństwa i różnice. Na zakończenie zabawy wsadzają wybrane cebulki do pojemników np. po jogurcie i przysypują ziemią, podlewają. Obserwacje rozwoju cebulek mogą narysować.

3- "Fasola i groszek"

Przygotować ziarna fasoli i grochu. Dzieci klasyfikują i przeliczają ziarna. Przekrajamy ziarna, dzieci oglądają, co jest w środku. Sadzą ziarna do przygotowanych wcześniej pojemników z ziemią i podlewają. Na małych dwóch karteczkach rysują symbole zasadzonych ziaren. Fasola to koło, a groch to owal. Przygotowane etykietki umieszczają w pojemnikach z ziarnami.

4- "Dlaczego warzywa są zielone?"- eksperyment- transport wody w roślinie.

Umieszczamy liście kapusty pekińskiej w wodzie z dodatkiem barwników spożywczych: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Dzieci obserwują proces barwienia się liści. Dla urozmaicenia można liście przerwać na połowę. Jedną połowę liścia w jednym pojemniku, a kolejną w drugim pojemniku (z innym barwnikiem). Zostawiamy liście w barwnikach na noc, dzięki czemu efekt będzie wyraźniejszy.