Historia

powstania Przedszkola nr 24 w Gdańsk - Lipce

Dzielnica Lipce, już od II połowy XIX w była ważnym zapleczem gospodarczym Gdańska. W 1897 roku jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Lipcach była Restauracja Leśna "Drei Schweinskopfe. Nazwa jej pochodziła od herbu rodziny Ferberów, do której wcześniej należały tereny położone nieopodal ulicy Nowiny. Restauracja znajdowała się nad Radunią, przy trasach pobliskich wzgórz. Był to obiekt najczęściej przedstawiany na dawnych widokówkach w tej części Gdańska, co świadczy o ogromnej jego popularności. Podczas II Wojny Światowej budynek pełnił funkcję Ochronki dla dzieci. Po wojnie został przekształcony na Państwowe Przedszkole nr 24.

Przedszkole nr 24 objęte jest opieką konserwatora zabytków. Zewnętrzna konstrukcja budynku pozostała bez zmian, natomiast wnętrze zostało odpowiednio zmodernizowane do potrzeb współczesnego, nowoczesnego przedszkola.

Nasze przedszkole od wielu już lat wprowadza z powodzeniem w świat kolejne nowe pokolenia. Pomaga w odkrywaniu talentów i możliwości rozwojowych dzieci, umiejętnie wykorzystując ich wrodzony potencjał. Tworzy warunki do swobodnej zabawy, nauki i odpoczynku w poczuciu bezpieczeństwa.

Organizujemy spotkania z dziećmi nowoprzyjętymi do przedszkola, są tzw. "dni adaptacyjne". Odwiedzając naszą placówkę, rodzice i dzieci poznają sale, ogród przedszkolny i przyszłych wychowawców. Wszyscy pracownicy placówki dbają o to, aby dzieci czuły u nas się bezpieczne, były radosne, uśmiechnięte, chętne do podejmowania nowych wyzwań, doświadczeń, rozmaitych zabaw i takie pozostały przez cały czas pobytu w przedszkolu.

Przedszkole oprócz codziennych zajęć dydaktyczno- wychowawczych wynikających z zaplanowanych działań, organizuje wiele uroczystości, festynów dla dzieci i rodziców, wycieczek autokarowych, spacerów po pięknej okolicy Lipiec. Nasze przedszkolaki biorą udział w różnych konkursach: plastycznych, wiedzy, szachowych, muzycznych, akcjach kulturalnych oraz spartakiadach sportowych.

Walorem naszego przedszkola jest również bardzo duży, piękny, niezwykle zielony ogród, wyposażony w sprzęt do zabaw ruchowych otoczony lasem. Dzieci poprzez świadome życie w bliskim kontaktcie z przyrodą stają się bardziej szczęśliwsze.

Cytat - (autor nieznany):

"Kto żyje pośród Natury, albowiem znajduje w niej spokój dla swoich zmysłów"

Przedszkole oferuje trzy grupy wiekowe:

  • I - 3- latki
  • II- 4- latki
  • III - 5- 6 latki

W każdej z grup pracują dwie nauczycielki i woźna, a w najmłodszej grupie dodatkowo zatrudniona jest pomoc nauczyciela - niania. Nauczycielka wprowadzająca 3 -latki w świat przedszkola, zachowuje ciągłość pracy z dziećmi przez wszystkie lata ich pobytu w przedszkolu.

Dzieci opuszczając nasze przedszkole są przygotowane by sprostać wyzwaniom, które napotkają w kolenym etapie ich życia jakim jest szkoła.